بیماری واریس پا درمان و علایم

واریس:

واریس بیماری است كه در طی آن دیواره ی وریدها(سیاهرگ ها) دچار تورم و برآمدگی پیاز مانند می‌شوند. اگرچه وریدهای واریسی معمولاً خطرناک نیستند، باید برای معاینه به پزشک متخصص واریس در کلینیک تخصصی واریس مراجعه کنید. اگر نگران ظاهر رگ‌های واریسی هستید یا ناراحت کننده هستند، درمان‌ها می‌توانند کمک کنند. این مشكل به طور عمده در دیواره ی وریدهای قسمت تحتانی ساق پا دیده می‌شود. هر ورید یا سیاه‌رگ دارای دریچه‌های كنترل كننده جریان خون است. واریس هنگامی ‌رخ می‌دهد كه این دریچه‌ها دچار نارسایی شده باشند و به فعالیت طبیعی خود ادامه ندهند.

کلینیک واریس در تهران

بیماری واریس

پاهایتان بعضی وقت ها درد گرفته و سنگین میگردد؟ برخی از رگهای پاهایتان تورم کرده و پیچ خورده میباشد؟ چنانچه جوابتان به این سوالها مثبت میباشد احتمال دارد مبتلا به واریس شده باشید. واریس هنگامی نمایان میشود که دقیقاً سیاهرگهایی زیر سطح پوست قرار گرفته اند صدمه ببینند متورم گردند و در آنها خون بسیاری انباشته گردد.

خون به وسیله سرخرگها از قلب به سایر بدن میرود و از اندامها خون به وسیله سیاهرگها به قلب برگردانده میشود. عمدتا رگهای واریسی در پا نمایان می شوند افزون بر نیمی از موردهای واریس ارثی میباشند و احتمال میرود به علت ضعیف بودن ارثی دریچه های درون سیاهرگ یا دیواره های سیاهرگها باشد که از بازگشت خون رو به عقب جلوگیری میگردد.

در صورتیکه روی پاهایتان مبتلا به درد تورم زخم پوستی یا کبودی غیر قابل توضیح بودید به پزشک مراجعه شود چنانچه تورم جدیدی به تازگی روی پاهایتان علی الخصوص بر روی یک پای نمایان شده است تورم میتواند عارضه لخته شدن خون باشد که احتیاج به درمان سریع دارد.

علائم واریس

پزشک متخصص واریس

بیشتر سیاهرگ‌های واریسی بدون علامت بوده و تنها از جنبهٔ زیبایی به توجه پزشک متخصص واریس پا نیاز دارند. در صورت علامت‌دار شدن، احساس درد، پری و سنگینی منتشر و غیر اختصاصی در ساق پاها به ویژه پس از ایستادن به مدت طولانی، وجود دارد. گاهی تورم در مچ پا و عروق برجسته در پا دیده می‌شود.

علل بیماری واریس:

علت زمینه افزایش فشار سیاهرگی است مثلا به دنبال سرپا ایستادن‌های طولانی بارداری و ضربه فرد ممکن است دچار واریس رگ‌های پا شود یا به دنبال بیماری کبدی و افزایش فشار ورید باب ما واریس مری داریم. همچنین بواسیر نوعی واریس عروقی به دنبال زور زدن‌های متوالی هنگام اجابت مزاج است و واریکوسل. البته زمینه ارثی و نقایص دیواره عروقی نیز در ایجاد واریس موثر هستند.

تفاوت بین رگهای واریسی و رگهای عنکبوتی چیست؟

اسکلروتراپی

وریدهای واریسی و وریدهای عنکبوتی هر دو نوع بیماری وریدی هستند، اما ظاهر متفاوتی دارند. رگهای عنکبوتی کوچکتر و نازکتر از رگهای واریسی هستند. آنها شبیه تار عنکبوت قرمز یا آبی یا شاخه های یک درخت هستند و نزدیک به سطح پوست هستند.

وریدهای عنکبوتی معمولاً دردناک نیستند. آنها می توانند در هر نقطه از بدن شما ظاهر شوند، اغلب در پشت زانو، روی پاها یا روی صورت شما. رگ های واریسی معمولا در پاها و ساق های شما ظاهر می شوند.

 

چه کسانی احتمال دارد به واریس مبتلا شوند؟

هر کسی ممکن است به واریس مبتلا شود. عوامل خاصی شانس ابتلا به واریس را افزایش می دهند، از جمله:

 • سن: به دلیل روند پیری، دیواره‌های ورید و دریچه‌ها مانند گذشته کار نمی‌کنند. رگ ها خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند و سفت می شوند.
 • جنسیت: هورمون های زنانه می توانند به دیواره سیاهرگ ها اجازه کشش دهند. افرادی که باردار هستند، از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند یا در دوران یائسگی قرار دارند، به دلیل تغییرات در سطح هورمون‌ها در معرض خطر ابتلا به واریس هستند.
 • سابقه خانوادگی: این بیماری می تواند ارثی باشد (در خانواده ها مشاهده می شود).
 • سبک زندگی: ایستادن یا نشستن طولانی مدت گردش خون را کاهش می دهد. پوشیدن لباس های محدود کننده مانند کمربند یا شلوار با کمربند تنگ می تواند جریان خون را کاهش دهد.
 • سلامت کلی: برخی از شرایط سلامتی، مانند یبوست شدید یا تومورهای خاص، فشار را در وریدها افزایش می دهند.
 • مصرف تنباکو: افرادی که از محصولات تنباکو استفاده می کنند بیشتر در معرض ابتلا به واریس هستند.
 • وزن: اضافه وزن به رگ های خونی فشار وارد می کند.

واریس چقدر شایع است؟

رگ های واریسی بسیار شایع هستند. حدود 1/3 از تمام بزرگسالان واریس دارند. آنها در افرادی که در بدو تولد به آنها زن اختصاص داده شده است نسبت به افرادی که در بدو تولد مرد هستند، شایع تر است.

کلینیک تخصصی واریس

رگ های واریسی معمولا در کجا ظاهر می شوند؟

اغلب، رگ‌های واریسی در نیمه پایینی بدن، معمولاً روی ساق پا، مچ پا و پا ایجاد می‌شوند. آنها همچنین می توانند در ناحیه لگن (سندرم احتقان لگن) ایجاد شوند، به ویژه در افرادی که بچه دار شده اند. واریس در بیضه ها (واریکوسل) می تواند منجر به ناباروری شود.

واریس چگونه تشخیص داده می شود؟

رگ های واریسی نزدیک به سطح پوست شما هستند و به راحتی قابل مشاهده هستند. فوق تخصص جراحی عروق می توانند این بیماری را در طول معاینه فیزیکی در کلینیک تخصصی واریس تشخیص دهند. آنها رگهای شما را احساس می کنند و در حالی که نشسته اید و ایستاده اید آنها را بررسی می کنند.

برای دیدن تصاویر دقیق از رگ های خود و بررسی عوارض، ممکن است متخصص عروق و واریس سونوگرافی را توصیه کند. این تست ایمن و بدون درد از امواج صوتی برای تولید تصاویری از بافت های داخل بدن شما استفاده می کند. سونوگرافی می تواند لخته شدن خون و نحوه عملکرد دریچه های شما را نشان دهد.

عوارض / عوارض جانبی درمان:

نیمی از افرادی که با جراحی استریپیپینگ انجام می‌شوند، در عرض پنج سال دوباره به واریس مبتلا می‌شوند و واریس می‌تواند پس از ابلیشن داخل وریدی نیز دوباره اتفاق بیفتد.

عوارض جانبی بالقوه این درمان ها عبارتند از:

 • جای زخم.
 • سوختگی پوست
 • عفونت
 • آسیب به عصب.
 • ترومبوز ورید عمقی (لخته شدن خون در ورید عمیق داخل بدن شما)

اسکلروتراپی واریس می تواند عوارض جانبی ایجاد کند که عبارتند از:

 • قرمزی یا کبودی برای چند روز در جایی که یک سوزن وارد پوست شما شده است.
 • نواحی قهوه ای رنگ (به مدت چند ماه) روی پوستی که سوزن لمس می شود.
 • توده یا سختی برای چند ماه.
 • با اسکلروتراپی واریس، وریدهای واریسی جدید ممکن است رخ دهد و نیاز به درمان قطعی واریس پا دارند.

راه کارهای درمانی:

var.jpg

1- جورابها یا بانداژهای طبی 

انواع و اندازه های متفاوتی دارند. کارایی آنها بستگی به انتخاب دقیق برحسب شدت بیماری توسط فوق تخصص عروق پا تشخیص داده می شود. گاهی پوشیدن جوراب یا استفاده از بانداژ بدون تجویز متخصص واریس پا وضع را بدتر و عوارض خطرناک بوجود می آید.

2- اسکلروتراپی واریس

اسکلروتراپی روشی است برای درمان رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی, در اسکلروتراپی واریس یک محلول به طور مستقیم در رگ تزریق می شود, و باعث از بین رفتن عروق متسع می شود. این بهترین روش و درمان قطعی واریس پا برای درمان رگ‌های واریسی پرپیچ‌وتاب و با عود مکرر است.

3- درمان با لیزر 

گروهي از رگهای تار عنکبوتی با این روش درمان مي شوند. استفاده از لیزر در درمان واریسهای طنابی نیز بسیار مؤثر است.


4- درمانهای جراحی

توسط دکتر واریس پا طناب واریسی از بدن خارج می شوند.

چگونه می توانم از واریس جلوگیری کنم؟

ممکن است نتوانید از واریس پیشگیری کنید. شما می توانید با داشتن یک سبک زندگی فعال و سالم شانس خود را برای ایجاد آنها کاهش دهید.متخصص واریس در تهران بسیاری از اقدامات مشابه را برای پیشگیری و درمان قطعی واریس پا توصیه می کنند:

 • از ایستادن طولانی مدت خودداری کنید: برای تشویق جریان خون، به طور منظم برای کشش و راه رفتن استراحت کنید، به خصوص اگر شغلی دارید که باید روی پاهای خود باشید.
 • پاهای خود را بالا بیاورید: بالا بردن پاها از کمر به جریان خون در قلب کمک می کند.
 • حفظ وزن سالم: خلاص شدن از شر پوندهای اضافه فشار داخل رگ های خونی شما را کاهش می دهد.
 • مصرف دخانیات را ترک کنید: سیگار به عروق خونی آسیب می رساند، جریان خون را کاهش می دهد و باعث ایجاد طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی می شود.
 • فعال بمانید: برای بهبود گردش خون، مرتب حرکت کنید و از نشستن طولانی مدت خودداری کنید.
 • جوراب های فشاری را امتحان کنید: جوراب ها و جوراب شلواری ساپورت کننده رگ های شما را فشرده می کند و به گردش خون کمک می کند، که می تواند از بدتر شدن رگ های واریسی جلوگیری کند.
 • لباس‌های مناسب بپوشید: برای تقویت جریان خون، مطمئن شوید که کمرتان خیلی تنگ نباشد.

چشم انداز افراد مبتلا به واریس چیست؟

معمولاً رگ‌های واریسی خطرناک نیستند و مشکلات سلامتی طولانی‌مدتی ایجاد نمی‌کنند. بیشتر افراد مبتلا به این عارضه نگران ظاهر رگ های واریسی هستند. آنها ممکن است ناراحتی را تجربه کنند اما عوارضی ایجاد نمی کنند.

مدت زمان ماندگاری رگهای واریسی:

اغلب اوقات، رگ‌های واریسی که در دوران بارداری اتفاق می‌افتند، طی دو یا سه هفته پس از زایمان خود به خود از بین می‌روند. برای سایر افراد، رگ‌های واریسی ممکن است پس از درمان دوباره عود کنند.

مرکز واریس تهران

آیا واریس بعد از درمان برمی گردد؟

اگرچه درمان‌ها مؤثر هستند، اما رگ‌های واریسی می‌توانند بازگردند. احتمال بازگشت آنها در افرادی که پس از درمان باردار می شوند، بیشتر است. اگر چاقی دارید یا سبک زندگی کم تحرکی دارید، شانس بیشتری برای ظاهر شدن مجدد رگ های واریسی دارید.

چه زمانی باید در مورد واریس با فوق تخصص عروق پا خود صحبت کنم؟

اگرچه وریدهای واریسی معمولاً خطرناک نیستند، باید برای معاینه به فوق تخصص جراحی عروق مراجعه کنید. اگر نگران ظاهر رگ‌های واریسی هستید یا ناراحت کننده هستند، درمان‌ها می‌توانند کمک کنند. اگر پوست یا رگ‌ها عبارتند از:

 • خون ریزی.
 • بی رنگ شده.
 • دردناک، قرمز یا گرم در لمس.
 • متورم.

میلیون ها نفر با واریس زندگی می کنند. برای بیشتر افراد، واریس مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد نمی کند. تغییرات سبک زندگی و درمان های خانگی می تواند علائم را تسکین دهد و از بدتر شدن آنها جلوگیری کند. با بهترین متخصص عروق پا در تهران در مورد درمان های ایمن و کم تهاجمی که می توانند درد را کاهش داده و ظاهر رگ های واریسی را بهبود بخشند، صحبت کنید.

مشاوره آنلاین
درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا به شما در شناخت مشکلات و اختلالات اصلی ترین اندام حرکتی بدن به شما خدمات مشاوره کارشناسان مرکز پاپزشکی را ارائه دهیم.

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز:

لطفا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

noskheh.jpg
آدرس مرکز :<br> تهران،خیابان ملاصدرا<br>ابتدای شیرازی شمالی،<br>شماره 154
آدرس مرکز :
تهران،خیابان ملاصدرا
ابتدای شیرازی شمالی،
شماره 154
ساعات کاری مرکز :<br> 8 صبح تا 8 شب <br>
ساعات کاری مرکز :
8 صبح تا 8 شب