درمان زخم دیابت در پا

زخم دیابتی

زخم پا در افراد دیابتی بسیار شایع است و در اکثر مواقع به خاطر توزیع فشار بد در پا ایجاد می شود. پوست نواحی که تخت فشار زیادی هستند. آسیب می بیند و در صورت پارگی پوست لایه های زیرین تحت تماس با آلودگی ها قرار می گیرد و باعث ایجاد عفونت در بافت ها و استخوان می شود.

افراد دیابتی در معرض زخم پای دیابتی و درد در پا هستند. اما مراقبت از پا توسط متخصص پا میتواند به پیشگیری از مشکلات کمک کند. درمان زخم پای دیابتی و درد پا در دیابت بسیار متنوع است و درمان زخم پای دیابتی بستگی به علت ایچاد آن دارد.

بهتر است در مورد هر مشکلی در ابتدا با متخصص ارتوپد و متخصص درد خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که مساله جدی شما را تهدید نمی کند زیرا وجود هر گونه آلودگی در زخم احتمال قطع عضو یا اندام را می تواند در پی داشته باشد و مراجعه به مرکز تخصصی پا برای درمان زخم پای دیابتی امری واجب میباشد.

درمان زخم پای دیابتی

درمان قطعی زخم پای دیابتی

 مطابق تحقیقات صورت گرفته ، انتظار میرود که تا سال ۲۰۳۰ نزدیک به ۵۵۰ میلیون انسان در تمام جهان به دیابت دچار خواهند گردید.

 از این جهت، دیابت در حقیقت همه گیری خیلی سریعی در بین بیماریهای غیرعفونی خواهد داشت.

 زخم پا، بیماری رایج در اکثر موارد دیابت میباشد. ولی آیا معالجه قطعی به علت زخم پای دیابتی امکان دارد

 

این زخمها که بر سطح پوست کف پا به وجود می آیند، به علت رگ ها یا عصب های صدمه دیده ی نواحی کف پا میباشد. این صدمه فقط به علت کنترل نشدن سطح قند خون یا سطح قند خون بالا اتفاق می افتد 

مسئله بااهمیت و نگران کننده در این گونه بیماری این است که مریض به دلیل ضعف انتقال حسی، از میزان زخم کف پای خود به درستی آگاه نمیباشد. از این رو، به کلیه بیماران مبتلا به دیابت توصیه می گردد که دایما همه علائم و نشانه ها از زخم پای دیابتی خود را وارسی کنند

آیا زخم پای دیابتی درمان قطعی دارد؟

معالجه زخم پای دیابتی در مرحله ابتدای آسان تر میباشد، که در ادامه به آن پرداخته ایم. ولی در چنانچه معالجه متناسب در مرحله ابتدایی انجام نگردد، احتیاج به تخلیه زخم، استعمال روزانه از پانسمان نمکی یا نظیر آن برای به وجود آوردن محیطی مرطوب جهت زخم، تجویز آنتی بیوتیکی با یا بدون دخالت جراحی چنانچه وجود عفونت بافت نرم یا استئومیلیت، کنترل بهینه گلوکز خون و سنجش و ترمیم نارسایی شریانی محیطی میباشد
کلینیک فوق تخصصی پا

علائم زخم دیابتی

یکی از اولین علائم زخم پای دیابتی ورم غیر طبیعی, سوزش, قرمزی و بوی بد است. بافت سیاه (تیره) اطراف زخم که به خاطر عدم خونرسانی کافی در محل ایجاد می شود, از علائم قابل روئیت زخم پای دیابتی است که نشان دهنده مرگ بافت سلولی اطراف زخم به خاطر عفونت است. در چنین مواردی بوی نامطبوع, درد و بی حسی می تواند وجود داشته باشد.

علائم زخم پای دیابتی همیشه قابل روئیت نیست, گاهی اوقات نیز تا هنگامی که عفونت ایجاد نشود زخم دیده نمی شود که این میتواند درمان زخم پای دیابتی را با مشکل روبروکند.

در صورت مشاهده هرگونه آسیب پوستی  درد, تغییر رنگ به ویژه در پا و اطراف پینه ها حتما با پزشک فوق تخصص ارتوپد و کارشناس مجرب زخم مشورت کنید و برای درمان زخم پای دیابتی و درمان سوزش کف پا و دیگر علام به مرکز تخصصی پا و کلینیک فوق تخصص ارتوپدی مراجعه بفرمایید.

علل زخم دیابت

زخم در افراد دیابتی به دلایل زیر ایجاد می شود:

 • خون رسانی ضعیف
 • قند خون بالا
 • آسیب عصبی
 • پای سوزان/ بی حسی در پا

خون رسانی ضعیف به خاطر مشکلات عروقی در پا ایجاد می شود و این گردش ضعیف خون در پا روند درمان و التیام زخم را مشکل می کند.

بالا بودن سطح قند خون باعث کاهش سرعت ترمیم زخم و ایجاد عفونت می شود. بنابراین کنترل میزان قند خون بسیار مهم است.

آسیب به اعصاب کاهش حس به درد در پا را به دنبال دارد و بههمین دلیل زخم ساده در این افراد چون بی درد است باعث ایجاد زخم ریشه دار دیابتی در فرد می شود.

کلینیک پا

رضایتمندی مراجعین کلینیک زخم نسخه از درمان زخم پای دیابتی

درمان سوزش کف پا

ریسک فاکتورهای زخم پای دیابتی:

همه افراد مبتلا به دیابت در معرض زخم دیابتی هستند که می تواند به دلایل متفاوتی ایجاد شود. بعضی از این فاکتور ها احتمال ایجاد زخم را افزایش می دهد که شامل:

 • کفش نامناسب
 • بهداشت ضعیف
 • کوتاه کردن نامناسب ناخن ها
 • مصرف الکل
 • مشکلات بینایی
 • مشکلات قلبی
 • مشکلات کلیوی
 • چاقی
 • مصرف سیگار

معمولا زخم پای دیابتی در مردان شایع تر است.

راه کارهای درمان زخم پای دیابتی:

 • برای پیشگیری از درد و درمان زخم پای دیابتی بهتر است فشار را از روی پاشنه حذف کنید. کفی های مخصوص و کفش های مخصوص درمان زخم پای دیابتی به حذف فشار و توزیع نرمال فشار در پا کمک می کنند.

  فشار حین راه رفتن می تواند باعث ایجاد عفونت و گسترش زخم پای دیابتی شود. افرادی که اضافه وزن دارند فشار بیشتری روی پای خود وارد می کنند که احتمال ایجاد زخم را بیشتر ودرمان زخم پای دیابتی را به تعویق می اندازد.

  برای درمان زخم پای دیابتی ممکن است پزشک متخصص پا پوست های مرده روی زخم, عفونت هایی که باعث ایجاد زخم شده را از بین ببرد.

  عفونت یکی از مواردی است که باید فورا برای درمان زخم پای دیابتی توسط متخصص پا از بین برود. همه عفونت ها به یک شیوه برای درمان زخم پای دیباتی ازبین نمیروند. بافتهای اطراف زخم پای دیابتی برای بررسی بیشتر توسط متخصص پا و مشخص شدن نوع آنتی بیوتیک نیاز بررسی های آزمایشگاهی دارد. در صورت وچود عفونت های زیاد ممکن است برای درمان زخم پای دیابتی عکس رادیوگرافی هم نیاز باشد تا وجود علائم عفونت استخوانی هم توسط پزشک متخصص پا بررسی شود.

  درمان دارویی زخم پای دیابتی:

  برای درمان زخم پای دیابتی ممکن است به آنتی بیوتیک, داروهای ضد انعقاد و ... نیاز باشد. بعضی از درمان های موضعی برای زخم پای دیابتی وجود دارد که شامل:

  • استفاده از کرم های حاوی نقره
  • محلول پلی هگزامتیلن بیگوانید
  • ژل یا پماد محتوی عسل

   روش جراحی برای درمان زخم پای دیابتی:

  در صورت عدم درمان زخم پای دیابتی از طریق روش های دارویی، درمان زخم پای دیابتی از طریق جراحی توسط   ،متخصص پا انجام می گیرد. پزشک متخصص پا و پزشک متخصص ارتوپد ممکن است برای کاهش فشار اطراف زخم پای دیابتی و درمان زخم پای دیابتی دفورمیتی ها و بدشکلی های انگشتی نظیر کجی شست یا انگشت چکشی را از بین ببرند.

  جراحی توسط متخصص پا می تواند عفونت ها را ازبین ببرد, و باعث درمان زخم پا دیابتی شود. بدین ترتیب زخم پای دیابتی درمان میشود و از قطع عضو و یا اندام جلوگیری کند.

درمان بی حسی پا
 • پیشگیری از زخم دیابتی

  طبق آمار جهانی سالانه 14 تا 24 درصد افراد مبتلا به دیابت به خاطر عدم درمان زخم پای دیابتی مجبور به قطع اندام می شوند. بنابراین پیشگیری از زخم پای دیابتی مهم و حائز اهمیت است.

  زمان بروز عوارض درازمدت ديابت بسته به نوع عارضه تا حدي متفاوت است، ولي متوسط زمان بروز عوارض 5 تا 10 سال پس از شروع بيماري است. آنچه در اين ميان اهميت دارد، پيگيري‌هاي مداوم و معاينات دوره‌اي بيمار است تا به محض مشاهده علائم بيماري از پيشرفت آن جلوگيري شود. اين پيگيري و غربالگري‌ ازنظر بروز عوارض شامل موارد زير است:
  • اندازه‌گيري و کنترل منظم قند خون از سوي خود بيمار
  • اندازه‌گيري ماده‌اي به نام هموگلوبين (A1C تا 4 بار در سال). اين ماده نشان‌دهنده وضعيت كنترل قند خون طي دو سه ماه گذشته است.
  • آموزش بيمار درباره نحوه كنترل ديابت و زخم پای دیابتی
  • تغذيه مناسب و آموزش در اين زمينه
  معاينه پاها يك تا دو بار در سال از سوي پزشك متخصص پا و روزانه از سوي خود بيمار
  • غربالگري و بيماريابي سالانه از نظر بروز عوارض كليوي. اين معاينه در مبتلايان به نوع يك ديابت 5 سال پس از تشخيص شروع مي‌شود.
  • بررسي و کنترل منظم فشارخون
  • بررسي ‌چربي‌هاي خون

مرکز تخصصی پا

برای پیشگیری از زخم پای دیابتی و تسریع در درمان زخم پای دیابتی باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • هرروزپاهایتان را با صابون بشویید و از نظر زخم پای دیابتی و عفونت آنها را بررسی کنید
 • برای اینکه تمام قسمتهای پا را مشاهده کنید می توانید از یک آینه استفاده کنید
 • به هر نوع ترک تاول بریدگی خراش و قرمزی توجه کنید
 • پاها به خصوص لای انگشتان را کاملا خشک کنید
 • می توانید از کرم های مرطوب کننده در محل پاشنه و قسمتهای خشک پا استفاده کنید
 • اگر میخچه و پینه دارید هرگز برای برداشتن آنها خود اقدام نکنید و اجازه بدهید پزشک متخصص پا آنها را بر دارد.
 • قبل از پوشیدن کفش حتما داخل آنها را نگاه کنید
 • هرگز کفش جلو باز و پشت باز و یا صندل نپوشید .
 • از کفشهای مخصوص افراد دیابتی و افرادی که در حال حاضر مبتلا به زخم پای دیابتی هستند استفاده کنید تا علاوه بر فضای کافی برای انگشتان مقاوم هم باشند و به درمان زخم پای دیابتی کمک کند.     
                                                                                             کلینیک فوق تخصص پای نسخه مرکز تخصصی پا برای درمان زخم پای دیابتی میباشد ومتشکل از پزشک متخصص پا،پزشک متخصص ارتوپد، پزشک متخصص عروق پا و کارشناس مجرب زخم برای درمان زخم پای دیابتی میباشد.
مشاوره آنلاین
درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا به شما در شناخت مشکلات و اختلالات اصلی ترین اندام حرکتی بدن به شما خدمات مشاوره کارشناسان مرکز پاپزشکی را ارائه دهیم.

مشاوره با ما

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است. در اطلاعات درمانی آگاهی های لازم پیرامون وضعیت فعلی و راه کار های درمان و پیشگیری از بروز مجدد رخداد پاتولوژیک به بیمار آموزش داده شده و خود اوست که نقش محوری را در اصلاح وضعیت خود ایفا می کند.

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز:

لطفا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

noskheh.jpg
آدرس مرکز :<br> تهران،خیابان ملاصدرا<br>ابتدای شیرازی شمالی،<br>شماره 154
آدرس مرکز :
تهران،خیابان ملاصدرا
ابتدای شیرازی شمالی،
شماره 154