درمان پیچ خوردگی مچ پا و پارگی رباط با فیزیوتراپی

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا یکی از شایعترین آسیب های ناحیه مچ پا است که می تواند بسیار دردناک باشد و روی زندگی فرد تاثیر بگذارد.کلینیک فوق تخصص پا و کلینیک ارتوپدی نسخه متشکل از دکتر متخصص پا و بهترین دکتر ارتوپد در تهران اماده ارائه بهترین خدمات درمانی در زمینه ی پیچ خوردگی مچ پا میباشد.مکانیزم این آسیب چرخش مچ پا به داخل یا خارج در حین راه رفتن و یا دویدن است که می تواند منجر به اسیب بافتهای نرم و رباطهای مچ پا شود. رباط ( لیگامنت) بافت بسیار محکمی است که متشکل از چندین رشته محکم است و ساختار طناب مانندی دارد.

پارگی رباط صلیبی قدامی ACL

رگ به رگ شدن مچ پا یا پیچ خوردگی مچ پا چیست؟

رگ به رگ شدن مچ پا آسیب شایعی است که وقتی بافتی که استخوان‌های مچ پا را به هم متصل می‌کند و از مچ پا (رباط‌ها) حمایت می‌کند، پاره می‌شود یا بیش از حد خود کشیده می‌شود، اغلب پس از افتادن، غلتیدن مچ پا یا پیچش.

تفاوت بین مچ پا پیچ خورده و مچ پا شکسته (شکستگی مچ پا) چیست؟

رگ به رگ شدن مچ پا زمانی است که رباط های مچ پا پاره می شوند. شکستگی مچ پا یا شکستگی مچ پا زمانی است که یک یا چند استخوان در مچ پا شکسته شود. رگ به رگ شدن ها و شکستگی های شدید علائم مشابهی دارند (درد، تورم، کبودی، حساسیت) و هر دو در اثر پیچاندن یا چرخش مچ پا، زمین خوردن یا افتادن، یا ضربه به مچ پا ایجاد می شوند. پیچ خوردگی سریعتر بهبود می یابد، اما ممکن است تا شش هفته طول بکشد تا شکستگی مچ پا بهبود یابد.اما در هر دو عارضه فرد اسیب دیده باید به یک کلینیک درد پا مراجعه کند و توسط دکتر فوق تخصص درد پا و دکتر فوق تخصص ارتوپد معاینه شود.

چه کسانی را تحت تأثیر قرار می دهد؟

هر کس در هر سنی می تواند مچ پای خود را رگ به رگ شود. رگ به رگ شدن در ورزشکاران در طول رویدادهای ورزشی شایع است، اما می تواند در طول فعالیت های روزمره نیز رخ دهد.

علائم پیچ خوردگی مچ پا :

 • پیچ خوردگی مچ پا می تواند منجر به پارگی جزئی یا کامل یک لیگامنت و یا رباط نگه دارندهء مچ پا شود. هنگامی که لیگامنت پاره می شود. روی پایداری مچ پا تاثیر می گذارد.
 • میزان پایداری مچ پا بستگی به شدت و میزان پارگی دارد. معمولا هنگامی پیچ خوردگی مچ پا اتفاق می افتد, که فرد روی پای خود فرود می آید و یا درحال دویدن است. به دنبال آن درد شدیدی روی ناحیه بیرونی مچ پا احساس می کند. که با صدای "تق"یا "شکستگی" همراه است.
 • اگر فرد بتواند روی پای آسیب دیده راه برود احتمال اسیب جدی کمتر می شود. اما حتی در این صورت هم نباید به فعالیت خود ادامه دهد و در اولین فرصت به یک دکتر متخصص پا و یا یک فوق تخصص ارتوپد در تهران مراجعه کند.
 • علائمی مانند ورم, درد مچ پا و بورسیت می تواند در نتیجه پارگی عروق خونی ایجاد شود.

انواع پیچ خوردگی مچ پا چیست؟

بر اساس میزان آسیب رباط، سه نوع پیچ خوردگی مچ پا وجود دارد:

 • درجه 1 (خفیف). الیاف رباط کمی کشیده شده یا یک پارگی بسیار کوچک وجود دارد. مچ پای شما در هنگام لمس تورم و حساسیت جزئی خواهد داشت.
 • درجه 2 (متوسط). رباط پاره شده است، اما پارگی کامل نیست. مچ پای شما بر روی جراحت ورم کرده است و حرکت آن درد دارد.
 • درجه 3 (شدید). رباط کاملاً پاره شده است. مچ پای شما تورم قابل توجهی دارد، آسیب دردناک است و راه رفتن دشوار است.

علل پیچ خوردگی مچ پا :

از دلایل شایع پیچ خوردگی مچ پا می توان به:

 • شایع ترین علت پیچ خوردگی مچ پا پرونیشن بیش از حد است. زیرا باعث می شود هنگام راه رفتن پای فرد بیش از حد طبیعی دچار چرخش شود.
 • اختلالات ساختاری و بیومکانیکی در پا باعث کاهش سطح تماس مفصلی و کاهش حس عمقی مفصل می شود و روی پایداری و ثبات مچ تاثیر منفی خواهد داشت.
 • ضعف عضلات مچ پا, عضلات مچ حمایت کننده مفصل هستند به دنبال ضعف عضلات حمایت مفصل کاهش می یابد.
 • کفشهای پاشنه دار (پاشنه بلند) به طور موثری باعث کوتاهی تاندون آشیل می شود. هنگامی که فرد از کفشهای تخت استفاده می کند تاندون آشیل تحت تنشن اضافه قرار می گیرد و می تواند منجر به پیچ خوردگی مچ پا شود

عوارض پیچ خوردگی مچ پا

همانطور که گفته شد پیچ خوردگی مچ پا یک وضعیت ناراحت‌کننده و اغلب دردناک است و ممکن است با علائم و عوارض مختلفی همراه باشد. برخی از عوارض ممکن است به شرح زیر باشد:
درد: درد معمولاً یکی از علائم اصلی پیچ خوردگی مچ پا است. این درد ممکن است شدید باشد و  ممکن است به سمت پایین یا بالا  مچ پا کشیده شود.
تورم و قرمزی: ممکن است مچ پا متورم یا قرمز شود، که نشان‌دهنده وجود التهاب و واکنش به آسیب است.
محدودیت در حرکت: پیچ خوردگی مچ پا می‌تواند منجر به محدودیت در حرکت مچ پا شود و باعث مشکلاتی در راه رفتن یا انتقال وزن در طول روز شود.
گزگز و سوزش: افراد ممکن است احساس گزگز، سوزش یا حتی احساس ناراحتی در انگشتان پا داشته باشند که این حالت به دلیل فشار و درد ممکن است ایجاد شود.
آسیب به بافت های نرم: در برخی موارد، پیچ خوردگی مچ پا ممکن است باعث آسیب به بافت های نرم مانند رباط‌ها شود.
تغییر در فرم و شکل مچ پا: در موارد شدیدتر، ممکن است مچ پا به دلیل تورم تغییر شکل داده و طبیعی به نظر نرسد.

رگ به رگ شدن مچ پا یا پیچ خوردگی مچ پا چگونه تشخیص داده می شود؟

دکتر متخصص مچ پا و یا دکتر فوق تخصص ارتوپد شما پس از معاینه فیزیکی پا و مچ پا، پیچ خوردگی مچ پای شما را تشخیص می دهد تا دامنه حرکتی شما را شناسایی کند و تعیین کند که کدام رباط ها تحت تأثیر قرار گرفته اند. معاینه فیزیکی معمولاً با یک آزمایش تصویربرداری مانند اشعه ایکس دنبال می شود.و کلینیک فوق تخصصی پا نسخه با ارائه تمامی این خدمات شما را تا رسیدن به درمان کامل همراهی میکند.

چگونه بفهمم که مچ پایم پیچ خورده است؟

اگر زمین خوردید یا مچ پا پیچ خوردید و آسیب باعث درد، تورم، کبودی و مشکل در راه رفتن شد، می‌توانید فرض کنید که مچ پا پیچ خورده است. به پزشک متخصص پا یا دکتر فوق تخصص ارتوپد خود مراجعه کنید و آنها آسیب را ارزیابی می کنند، تشخیص را تأیید می کنند و یک برنامه درمانی در کلینیک فوق تخصصی پا ارائه می دهند.

 

راه کارهای درمانی:

برای درمان موثر باید هر چه سریعتر به یک دکتر متخصص مچ پا مراجعه کرد و عواملی را که ممکن است باعث پیچ خوردگی مچ پا شوند را درمان کرد.
 • درمان یا رژیمی را تا قبل از تشخیص دقیق و درست توسط یک پزشک متخصص پا انجام ندهید.
 • در بیشتر موارد کفی (ارتز) به پای فرد ثبات می دهد. آنها حرکات جانبی پا را هنگام راه رفتن کاهش می دهند. بنابراین از پیچ خوردگی پا پیشگیری می شود.
 • تئوری (نظریه) I.C.E باید به ترتیب استراحت, استفاده از یخ, فشردگی (بانداژ) و بالا نگه داشتن انجام شود.
 • به کارگیری یخ در ناحیه مورد نظر به صورت مستقیم و یا استفاده متناوب از کیسه های سرما و گرما باعث سرعت بخشیدن یه روند بهبودی می شود.
 • زمان بهبودی بین 3-7 هفته است اگرچه ورم ممکن است چند ماه و جود داشته باشد. در موارد شدید برای تاندونهای اطراف مفصل مچ پا ضرورت دارد.
 • استراحت: اولین قدم در درمان پیچ خوردگی مچ پا استراحت است. پاها را بالا بگیرید و  تا فشار زیادی به مچ پا وارد نشود.
 • استفاده از یخ: استفاده از یخ در محل تورم و درد به مدت 20 دقیقه هر ساعت و به مدت 48 تا 72 ساعت بعد از آسیب باعث کاهش تورم و درد می شود.
 • وزن اندازی: استفاده از قوزک بند یا  وسایل محافظتی مشابه برای کاهش تورم و حمایت مچ پا.
 • تقویت عضلات: فیزیوتراپی و تمرینات تقویت عضلات مچ پا و پاها ممکن است روند بهبود را تسریع بخشد.

چه داروهایی برای رگ به رگ شدن مچ پا یا پیچ خوردگی مچ پا استفاده می شود؟

داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن ممکن است به کاهش درد و تورم ناشی از رگ به رگ شدن کمک کند و توسط دکتر متخصص مچ پا یا یا دکتر فوق تخصص درد پا تجویز میشوند.

مچ پای پیچ خورده من تا کی متورم می شود؟

تورم مچ پای پیچ خورده به طور معمول بلافاصله ظاهر نمی شود. ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا توسعه یابد. اگر دچار تورم شدید، ممکن است تا 48 ساعت برای پیچ خوردگی خفیف تا متوسط ​​طول بکشد. تورم در رگ به رگ شدن های شدید مچ پا ممکن است تا زمانی که رباط پاره شده بهبود یابد بیشتر طول بکشد.

آیا می توانم روی مچ پا پیچ خورده راه بروم؟

دکتر متخصص مچ پا و یا دکتر فوق تخصص ارتوپد شما ممکن است استفاده از عصا، چکمه یا بریس/آتل را برای کاهش وزن از مچ پا و حمایت و ثبات (محافظت) مچ پای شما توصیه کند. فشار بیش از حد بر روی مچ پا پیچ خورده می تواند پیچ ​​خوردگی را بدتر کند، باعث ناراحتی بیشتر و طولانی شدن زمان بهبودی شود.

آیا بعد از پیچ خوردگی مچ پا به فیزیوتراپی نیاز دارم؟

دکتر متخصص مچ پا شما ممکن است فیزیوتراپی و ورزش درمانی را در یک کلینیک فوق تخصصی پا کلینیک درد پا برای کمک به بازیابی قدرت و تحرک توصیه کند. فیزیوتراپی برای ورزشکاران رایج است، بنابراین می توانید پس از بهبودی آسیب به ورزش خود بازگردید. شواهدی وجود دارد که از فیزیوتراپی به عنوان مهم برای بهبودی مناسب حمایت می کند.

moch.png

آیا برای درمان رگ به رگ شدن مچ پا نیاز به جراحی توسط دکتر فوق تخصص ارتوپد یا دکتر متخصص مچ پا دارم؟

جراحی توسط دکتر متخصص مچ پا برای درمان پیچ خوردگی حاد مچ پا نادر است. اگر مشکلات طولانی مدتی مانند بی ثباتی در مچ پای خود دارید - چرخاندن مکرر مچ پا - ممکن است پزشک متخصص مچ پا شما جراحی را توصیه کند.

آیا پیچ خوردگی مچ پا به خودی خود بهبود می یابد؟

بیشتر پیچ خوردگی ها به خودی خود بهبود می یابند، اما بازسازی قدرت در مچ پا می تواند به جلوگیری از آسیب های بعدی کمک کند. اگر به رباط‌های مچ پا اجازه ندهید که زمان بهبود یابد، ممکن است دچار بی‌ثباتی طولانی‌مدت (پیچ‌خوردگی مزمن مچ پا) یا تکرار پیچ خوردگی مچ پا شوید. اگر علائم شما بیش از چهار تا شش هفته پس از آسیب ادامه یابد و همچنان هنگام راه رفتن روی پای خود احساس ضعف می کنید، ممکن است دچار پیچ خوردگی مزمن مچ پا شوید و بهتر است به کلینیک فوق تخصصی پا مراجعه کنید و توسط بهترین دکتر ارتوپد در تهران معاینه شوید.

چگونه می توانم خطر ابتلا به پیچ خوردگی مچ پا را کاهش دهم؟

به منظور جلوگیری از پیچ خوردگی مچ پا، می توانید:

 • با ورزش منظم، قدرت عضلانی خوبی را حفظ کنید.
 • قبل از ورزش و فعالیت بدنی بدن خود را گرم و کشش دهید.
 • به سطوح ناهمواری که در آن راه می روید یا می دوید توجه کنید.
 • انجام تمرینات تقویتی برای عضلات مچ پا.
 • انجام آزمایش سنجش تراکم استخوان و استفاده از تجهیزات حمایتی در ورزش‌ها.
 • افزایش توانمندی مچ پا از طریق تمرینات متعدد و تنوع در حرکات.

انجام تمرینات تقویتی برای عضلات مچ پا.ق تمرینات متعدد و تنوع در حرکات.


اگر در حین فعالیت یا ورزش احساس خستگی می کنید، سرعت خود را کاهش دهید یا متوقف کنید.
bb.jpg

رگ به رگ شدن مچ پا یا پیچ خوردگی مچ پا چقدر طول می کشد تا بهبود یابد؟

به گفته پزشک متخصص مچ پا زمان بهبودی برای پیچ خوردگی مچ پا بسته به شدت آسیب شما متفاوت است. التیام یک پیچ خوردگی جزئی ممکن است بین دوهفته و برای بهبود یک پیچ خوردگی شدید بین 6 تا 12 هفته طول بکشد.

چگونه بعد ازپیچ خوردگی مچ پا از خودم مراقبت کنم؟

پس از درمان پیچ خوردگی خود با روش PRICE، باید انعطاف پذیری و استحکام را در مچ پا ایجاد کنید. تمرینات توصیه شده دکتر متخصص مچ پا ،دکتر فوق تخصص درد پا یا فیزیوتراپیست را برای بهبود دامنه حرکتی خود انجام دهید.

تمرینات فیزیوتراپی شامل:

 • حرکات کنترل شده بدون مقاومت.
 • تمرینات قدرتی برای عضلات و تاندون های جلو و پشت پاهای شما.
 • تمرین تعادل (حس عمقی) برای جلوگیری از رگ به رگ شدن در آینده.
 • تمرینات استقامتی و چابکی برای قدرت ساق پا و مچ پا.

تمرینات اولیه در برنامه درمانی شما نیازی به چرخاندن یا چرخاندن مچ پا ندارند، اما با گذشت زمان، می توانید به فعالیت های منظمی که ممکن است به چرخش های ناگهانی نیاز دارند (مانند بازی فوتبال یا بسکتبال) بازگردید.

مشاوره آنلاین
درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا به شما در شناخت مشکلات و اختلالات اصلی ترین اندام حرکتی بدن به شما خدمات مشاوره کارشناسان مرکز پاپزشکی را ارائه دهیم.

مشاوره با ما

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است. در اطلاعات درمانی آگاهی های لازم پیرامون وضعیت فعلی و راه کار های درمان و پیشگیری از بروز مجدد رخداد پاتولوژیک به بیمار آموزش داده شده و خود اوست که نقش محوری را در اصلاح وضعیت خود ایفا می کند.

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز:

لطفا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

noskheh.jpg
آدرس مرکز :<br> تهران،خیابان ملاصدرا<br>ابتدای شیرازی شمالی،<br>شماره 154
آدرس مرکز :
تهران،خیابان ملاصدرا
ابتدای شیرازی شمالی،
شماره 154
ساعات کاری مرکز :<br> 8 صبح تا 8 شب <br>
ساعات کاری مرکز :
8 صبح تا 8 شب