درمان پیچ خوردگی مچ پا و پارگی رباط با فیزیوتراپی

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا یکی از شایعترین آسیب های ناحیه مچ پا است که می تواند بسیار دردناک باشد و روی زندگی فرد تاثیر بگذارد. مکانیزم این آسیب چرخش مچ پا به داخل یا خارج در حین راه رفتن و یا دویدن است که می تواند منجر به اسیب بافتهای نرم و رباطهای مچ پا شود. رباط ( لیگامنت) بافت بسیار محکمی است که متشکل از چندین رشته محکم است و ساختار طناب مانندی دارد.

پارگی رباط صلیبی قدامی ACL

رگ به رگ شدن مچ پا چیست؟

رگ به رگ شدن مچ پا آسیب شایعی است که وقتی بافتی که استخوان‌های مچ پا را به هم متصل می‌کند و از مچ پا (رباط‌ها) حمایت می‌کند، پاره می‌شود یا بیش از حد خود کشیده می‌شود، اغلب پس از افتادن، غلتیدن مچ پا یا پیچش.

تفاوت بین مچ پا پیچ خورده و مچ پا شکسته (شکستگی مچ پا) چیست؟

رگ به رگ شدن مچ پا زمانی است که رباط های مچ پا پاره می شوند. شکستگی مچ پا یا شکستگی مچ پا زمانی است که یک یا چند استخوان در مچ پا شکسته شود. رگ به رگ شدن ها و شکستگی های شدید علائم مشابهی دارند (درد، تورم، کبودی، حساسیت) و هر دو در اثر پیچاندن یا چرخش مچ پا، زمین خوردن یا افتادن، یا ضربه به مچ پا ایجاد می شوند. پیچ خوردگی سریعتر بهبود می یابد، اما ممکن است تا شش هفته طول بکشد تا شکستگی مچ پا بهبود یابد.

چه کسانی را تحت تأثیر قرار می دهد؟

هر کس در هر سنی می تواند مچ پای خود را رگ به رگ شود. رگ به رگ شدن در ورزشکاران در طول رویدادهای ورزشی شایع است، اما می تواند در طول فعالیت های روزمره نیز رخ دهد.

علائم پیچ خوردگی مچ پا :

 • پیچ خوردگی مچ پا می تواند منجر به پارگی جزئی یا کامل یک لیگامنت و یا رباط نگه دارندهء مچ پا شود. هنگامی که لیگامنت پاره می شود. روی پایداری مچ پا تاثیر می گذارد.
 • میزان پایداری مچ بستگی به شدت و میزان پارگی دارد. معمولا هنگامی پیچ خوردگی اتفاق می افتد, که فرد روی پای خود فرود می آید و یا درحال دویدن است. به دنبال آن درد شدیدی روی ناحیه بیرونی مچ پا احساسا می کند. که با صدای "تق"یا "شکستگی" همراه است.
 • اگر فرد بتواند روی پای آسیب دیده راه برود احتمال اسیب جدی کمتر می شود. اما حتی در این صورت هم نباید به فعالیت خود ادامه دهد.
 • علائمی مانند ورم, درد مچ پا و بورسیت می تواند در نتیجه پارگی عروق خونی ایجاد شود.

انواع پیچ خوردگی مچ پا چیست؟

بر اساس میزان آسیب رباط، سه نوع پیچ خوردگی مچ پا وجود دارد:

 • درجه 1 (خفیف). الیاف رباط کمی کشیده شده یا یک پارگی بسیار کوچک وجود دارد. مچ پای شما در هنگام لمس تورم و حساسیت جزئی خواهد داشت.
 • درجه 2 (متوسط). رباط پاره شده است، اما پارگی کامل نیست. مچ پای شما بر روی جراحت ورم کرده است و حرکت آن درد دارد.
 • درجه 3 (شدید). رباط کاملاً پاره شده است. مچ پای شما تورم قابل توجهی دارد، آسیب دردناک است و راه رفتن دشوار است.

علل پیچ خوردگی مچ پا :

از دلایل شایع پیچ خوردگی مچ پا می توان به:

 • شایع ترین علت پیچ خوردگی مچ پا پرونیشن بیش از حد است. زیرا باعث می شود هنگام راه رفتن پای فرد بیش از حد طبیعی دچار چرخش شود.
 • اختلالات ساختاری و بیومکانیکی در پا باعث کاهش سطح تماس مفصلی و کاهش حس عمقی مفصل می شود و روی پایداری و ثبات مچ تاثیر منفی خواهد داشت.
 • ضعف عضلات مچ پا, عضلات مچ حمایت کننده مفصل هستند به دنبال ضعف عضلات حمایت مفصل کاهش می یابد.
 • کفشهای پاشنه دار (پاشنه بلند) به طور موثری باعث کوتاهی تاندون آشیل می شود. هنگامی که فرد از کفشهای تخت استفاده می کند تاندون آشیل تحت تنشن اضافه قرار می گیرد و می تواند منجر به پیچ خوردگی مچ پا شود

رگ به رگ شدن مچ پا چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما پس از معاینه فیزیکی پا و مچ پا، پیچ خوردگی مچ پای شما را تشخیص می دهد تا دامنه حرکتی شما را شناسایی کند و تعیین کند که کدام رباط ها تحت تأثیر قرار گرفته اند. معاینه فیزیکی معمولاً با یک آزمایش تصویربرداری مانند اشعه ایکس دنبال می شود.

چگونه بفهمم که مچ پایم پیچ خورده است؟

اگر زمین خوردید یا مچ پا پیچ خوردید و آسیب باعث درد، تورم، کبودی و مشکل در راه رفتن شد، می‌توانید فرض کنید که مچ پا پیچ خورده است. به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنید و آنها آسیب را ارزیابی می کنند، تشخیص را تأیید می کنند و یک برنامه درمانی ارائه می دهند.

 

راه کارهای درمانی:

برای درمان موثر باید هر چه سریعتر عواملی را که ممکن است باعث پیچ خوردگی مچ پا شوند را باید درمان کرد.

 • درمان یا رژیمی را تا قبل از تشخیص دقیق و درست انجام ندهید.
 • در بیشتر موارد کفی (ارتز) به پای فرد ثبات می دهد. آنها حرکات جانبی پا را هنگام راه رفتن کاهش می دهند. بنابراین از پیچ خوردگی پا پیشگیری می شود.
 • تئوری (نظریه) I.C.E باید به ترتیب استراحت, استفاده از یخ, فشردگی (بانداژ) و بالا نکه داشتن انجام شود.
 • به کارگیری یخ در ناحیه مورد نظر به صورت مستقیم و یا استفاده متناوب از کیسه های سرما و گرما باعث سرعت بخشیدن یه روند بهبودی می شود.
 • زمان بهبودی بین 3-7 هفته است اگرچه ورم ممکن است چند ماه و جود داشته باشد. در موارد شدید برای تاندونهای اطراف مفصل مچ پا ضرورت دارد.

چه داروهایی برای رگ به رگ شدن مچ پا استفاده می شود؟

داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن ممکن است به کاهش درد و تورم ناشی از رگ به رگ شدن کمک کند.

مچ پای پیچ خورده من تا کی متورم می شود؟

تورم به طور معمول بلافاصله ظاهر نمی شود. ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا توسعه یابد. اگر دچار تورم شدید، ممکن است تا 48 ساعت برای پیچ خوردگی خفیف تا متوسط ​​طول بکشد. تورم در رگ به رگ شدن های شدید ممکن است تا زمانی که رباط پاره شده بهبود یابد بیشتر طول بکشد

آیا می توانم روی مچ پا پیچ خورده راه بروم؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است استفاده از عصا، چکمه یا بریس/آتل را برای کاهش وزن از مچ پا و حمایت و ثبات (محافظت) مچ پای شما توصیه کند. فشار بیش از حد بر روی مچ پا پیچ خورده می تواند پیچ ​​خوردگی را بدتر کند، باعث ناراحتی بیشتر و طولانی شدن زمان بهبودی شود.

آیا بعد از پیچ خوردگی مچ پا به فیزیوتراپی نیاز دارم؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است فیزیوتراپی را برای کمک به بازیابی قدرت و تحرک توصیه کند. فیزیوتراپی برای ورزشکاران رایج است، بنابراین می توانید پس از بهبودی آسیب به ورزش خود بازگردید. شواهدی وجود دارد که از فیزیوتراپی به عنوان مهم برای بهبودی مناسب حمایت می کند.

moch.png

آیا برای درمان رگ به رگ شدن مچ پا نیاز به جراحی دارم؟

جراحی برای درمان پیچ خوردگی حاد مچ پا نادر است. اگر مشکلات طولانی مدتی مانند بی ثباتی در مچ پای خود دارید - چرخاندن مکرر مچ پا - ممکن است پزشک شما جراحی را توصیه کند.

آیا پیچ خوردگی مچ پا به خودی خود بهبود می یابد؟

بیشتر پیچ خوردگی ها به خودی خود بهبود می یابند، اما بازسازی قدرت در مچ پا می تواند به جلوگیری از آسیب های بعدی کمک کند. اگر به رباط‌های مچ پا اجازه ندهید که زمان بهبود یابد، ممکن است دچار بی‌ثباتی طولانی‌مدت (پیچ‌خوردگی مزمن مچ پا) یا تکرار پیچ خوردگی مچ پا شوید. اگر علائم شما بیش از چهار تا شش هفته پس از آسیب ادامه یابد و همچنان هنگام راه رفتن روی پای خود احساس ضعف می کنید، ممکن است دچار پیچ خوردگی مزمن مچ پا شوید.

چگونه می توانم خطر ابتلا به پیچ خوردگی مچ پا را کاهش دهم؟

به منظور جلوگیری از پیچ خوردگی مچ پا، می توانید:

 • با ورزش منظم، قدرت عضلانی خوبی را حفظ کنید.
 • قبل از ورزش و فعالیت بدنی بدن خود را گرم و کشش دهید.
 • به سطوح ناهمواری که در آن راه می روید یا می دوید توجه کنید.
اگر در حین فعالیت یا ورزش احساس خستگی می کنید، سرعت خود را کاهش دهید یا متوقف کنید.
bb.jpg

رگ به رگ شدن مچ پا چقدر طول می کشد تا بهبود یابد؟

زمان بهبودی برای پیچ خوردگی مچ پا بسته به شدت آسیب شما متفاوت است. التیام یک پیچ خوردگی جزئی ممکن است بین دو هفته و برای بهبود یک پیچ خوردگی شدید بین 6 تا 12 هفته طول بکشد.

چگونه از خودم مراقبت کنم؟

پس از درمان پیچ خوردگی خود با روش PRICE، باید انعطاف پذیری و استحکام کمر را در مچ پا ایجاد کنید. تمرینات توصیه شده توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا فیزیوتراپیست را برای بهبود دامنه حرکتی خود انجام دهید.

تمرینات فیزیوتراپی شامل:

 • حرکات کنترل شده بدون مقاومت.
 • تمرینات قدرتی برای عضلات و تاندون های جلو و پشت پاهای شما.
 • تمرین تعادل (حس عمقی) برای جلوگیری از رگ به رگ شدن در آینده.
 • تمرینات استقامتی و چابکی برای قدرت ساق پا و مچ پا.

تمرینات اولیه در برنامه درمانی شما نیازی به چرخاندن یا چرخاندن مچ پا ندارند، اما با گذشت زمان، می توانید به فعالیت های منظمی که ممکن است به چرخش های ناگهانی نیاز دارند (مانند بازی فوتبال یا بسکتبال) بازگردید.

مشاوره آنلاین
درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا به شما در شناخت مشکلات و اختلالات اصلی ترین اندام حرکتی بدن به شما خدمات مشاوره کارشناسان مرکز پاپزشکی را ارائه دهیم.

مشاوره با ما

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است. در اطلاعات درمانی آگاهی های لازم پیرامون وضعیت فعلی و راه کار های درمان و پیشگیری از بروز مجدد رخداد پاتولوژیک به بیمار آموزش داده شده و خود اوست که نقش محوری را در اصلاح وضعیت خود ایفا می کند.

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز:

لطفا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

noskheh.jpg
آدرس مرکز :<br> تهران،خیابان ملاصدرا<br>ابتدای شیرازی شمالی،<br>شماره 154
آدرس مرکز :
تهران،خیابان ملاصدرا
ابتدای شیرازی شمالی،
شماره 154
ساعات کاری مرکز :<br> 8 صبح تا 8 شب <br>
ساعات کاری مرکز :
8 صبح تا 8 شب