علت و درمان درد رگ و عصب سیاتیک کمر و پا

سیاتیک

درد سیاتیک درد عصب است که به خاطر تحریک عصب سیاتیک ایجاد می شود. عصب سیاتیک ایجاد می شود. عصب سیاتیک طویل ترین عصب بدن است. این عصب از ناحیه کمری شروع و تا انتهای اندام تحتانی امتداد دارد. درد سیاتیک معمولا در قسمت تحتانی کمر پشت ران و گاهی پشت ساق احساس می شود. درمان سیاتیک بستگی به علت ایجاد و شدت درگیری دارد در بیشتری موارد معمولا بدون روش های غیر جراحی درمان پذیر است اما افرادی که دچار عدم کنترل دفع با ضعف در اندام تحتانی شوند ممکن است برای درمان نیاز به جراحی داشته باشند.

siatic.jpg

درد سیاتیک چه حسی دارد؟

افراد درد سیاتیک را بسته به علت آن به روش های مختلفی توصیف می کنند. برخی از افراد درد را به صورت درد شدید، تیراندازی یا تکان‌های درد توصیف می‌کنند. دیگران این درد را به عنوان "سوزش"، "الکتریکی" یا "خنجر زدن" توصیف می کنند.

درد ممکن است دائمی باشد یا ممکن است بیاید و برود. همچنین، درد معمولاً در ساق پا در مقایسه با کمر شدیدتر است. اگر برای مدت طولانی بنشینید یا بایستید، هنگام ایستادن و زمانی که قسمت بالایی بدن خود را بچرخانید، ممکن است درد بدتر شود. حرکت اجباری و ناگهانی بدن مانند سرفه یا عطسه نیز می تواند درد را بدتر کند.

آیا سیاتیک در هر دو پا رخ می دهد؟

سیاتیک معمولاً فقط یک پا را در یک زمان درگیر می کند. با این حال، ممکن است سیاتیک در هر دو پا رخ دهد. این به سادگی این است که عصب در امتداد ستون فقرات در کجا فشرده می شود.

علائم سیاتیک:

درد به صورت انتشاری است و از کمر و لگن شروع و به پا انتشار می یابد.

 • نوع درد بسیار متنوع است و می تواند به صورت یک درد خفیف, احساس سوزش, درد تیر کشنده و یا بسیار دردناک باشد.
 • حتی این درد می تواند هنگام عطسه و سرفه شدید شود.
 • نشستن طولانی می تواند علائم را تشدید کند.
 • معمولا در گیری و درد به صورت یکطرفه است.
علل سیاتیک:
 • سیاتیک معمولا هنگامی ایجاد م یشود که عصب در طول مسیر خود تحت فشار و یا گیر افتادگی باشد.
 • بیرون زدگی دیسک
 • رشد خار استخوانی در مهره ها
 • بیماری های زمینه ای مانند دیابت

می تواند باعث ایجاد علائم سیاتیک شود.

ریسک فاکتورها:

بعضی ریسک فاکتور ها می تواند باعث بروز سیاتیک شود:

 • سن: تغییرات ستوان فقرات در رابطه با دیسک, مهره ها شایع ترین علت سیاتیک است.
 • چاقی: اضافه وزن باعث افزایش فشار روی مهره ها می شود. علائم سیاتیک را ایجاد می کند.
 • شغل: شغل هایی که در آن فرد مجبور به حمل بارهای سنگین است, نشستن های طولانی و رانندگی های طولانی مدت می تواند فشار روی عصب سیاتیک را افزایش دهد.
 • دیابت: در افراد مبتلا به دیابت احتمال آسیب به عصب افزایش می یابد.
 • اختلالات ساختاری: اختلالات ساختاری در پا علی الخصوص صافی کف پا باعث افزایش فشار روی مهره ها و قسمت تحتانی کمر می شود که می تواند باعث فشار روی مهره ها و ایجاد علائم سیاتیک شود.
siy1.jpg

راه کارهای درمانی:

درمان اولیه برای سیاتیک استراحت است. (برای استراحت بهتر است یا به پهلو بخوابید و بالشی بین زانوها قرار دهید و یا حالت طاق باز خوابیده و بالشی زیر زانو ها قرار دهید.)

در صورت وجود اختلالات ساختاری استفاده از کفی و کفش مناسب می تواند به کاهش فشار روی عصب سیاتیک در مهره ها کمک

می کند.

در صورت عدم درمان و کاهش درد بهتر است توسط پزشک معاینه شوید تا درمان های تخصصی تر برای شما تجویز گردد.

دارو درمانی:

داروهایی که ممکن است برای درمان ساتیک تجویز شود شامل:

 • داروهای ضد التهاب
 • شل کننده عضلات
 • داروهای ضد افسردگی
 • داروهای ضد تشنج

فیزیوتراپی:

بعد از بهبود درد حاد, پزشک یک دوره توانبخشی, فیزیوتراپی برای پیشگیری از درد های آتی و بهبود علائم تجویز می کند, که شامل ورزش برای اصلاح ساختار, تقویت عضلات و بهبود انعطاف پذیری می باشد.

 

تزریق استروئید:

در بعضی موارد, پزشک ممکن است داروی کورتیزوئید در محل تزریق کند, این دارو به کاهش درد و کنترل التهاب اطراف عصب کمک می کند. تاثیر آن تا چند ماه ماندگار است. تعداد دفعات تزریق آن محدود است زیرا بر اثر تزریق زیاد عوارض دارویی جدی می تواند برای فرد ایجاد شود.

جراحی:

اگر سایر درمان ها موثر نباشند و درگیری عصب باعث ضعف عضلانی, کاهش کنترل دفع و ایجاد اختلال در فعالیت های روزمره شود, جراحی به عنوان روش درمان نهایی برای فرد تجویز می شود.

آیا سیاتیک به طور ناگهانی رخ می دهد یا ایجاد آن زمان می برد؟

سیاتیک می تواند به طور ناگهانی یا تدریجی ظاهر شود. بستگی به علت دارد. فتق دیسک می تواند باعث درد ناگهانی شود. آرتریت در ستون فقرات به آرامی در طول زمان ایجاد می شود.

سیاتیک چقدر شایع است؟

سیاتیک یک شکایت بسیار شایع است. حدود 40 درصد از مردم در ایالات متحده در طول زندگی خود سیاتیک را تجربه می کنند. کمردرد سومین دلیل رایجی است که مردم به پزشک مراجعه می کنند.

مشاوره آنلاین
درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا به شما در شناخت مشکلات و اختلالات اصلی ترین اندام حرکتی بدن به شما خدمات مشاوره کارشناسان مرکز پاپزشکی را ارائه دهیم.

مشاوره با ما

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است. در اطلاعات درمانی آگاهی های لازم پیرامون وضعیت فعلی و راه کار های درمان و پیشگیری از بروز مجدد رخداد پاتولوژیک به بیمار آموزش داده شده و خود اوست که نقش محوری را در اصلاح وضعیت خود ایفا می کند.

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز:

لطفا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

noskheh.jpg
آدرس مرکز :<br> تهران،خیابان ملاصدرا<br>ابتدای شیرازی شمالی،<br>شماره 154
آدرس مرکز :
تهران،خیابان ملاصدرا
ابتدای شیرازی شمالی،
شماره 154
ساعات کاری مرکز :<br> 8 صبح تا 8 شب <br>
ساعات کاری مرکز :
8 صبح تا 8 شب