قوز شست چیست؟علت و درمان برجستگی یا کجی شست پا

برجستگی یا کجی شست پا (هالوکس والگوس)

این اختلال یک ناهنجاری استخوانی در مفصل شست پا می باشد که در بیشتر موارد به علت اختلالات ساختاری و بیومکانیکی در پا ایجاد می شود. در گذشته استفاده از کفش های نامناسب (پنجه باریک) را علت ایجاد این اختلال می دانستند اما امروزه ثابت شده است که اختلالات ساختاری پا به ویژه پرونیشن (صافی کف پا) باعث بروز این اختلال می شود.
در بیمارانی که این ناهنجاری استخوانی را دارند، زاویه شست پا به طرف دیگر انگشتان پا متمایل می شود که به این وضعیت، هالوکس والگوس می گویند. که به مرور باعث درد و محدودیت حرکتی می شود و حتی روی سایر انگشتان هم تاثیر می گذارد و باعث ایجاد بدشکلی ها و دفورمیتی هایی در انگشتان می شود. درد این ناهنجاری با کوچکترین ضربه بغرنج می شود.
hallux.jpg

چه کسی ممکن است بونیون(هالوکس والگوس) بگیرد؟

از هر 3 آمریکایی 1 نفر بونیون دارد. مشکل پا در افراد مسن به ویژه زنان شایع تر است. بونیون ها می توانند روی یک یا هر دو پا ایجاد شوند

انواع بونیون چیست؟

بون های روی انگشت شست پا شایع ترین هستند. انواع دیگر عبارتند از:

 • هالوکس والگوس مادرزادی: برخی از نوزادان با بونیون به دنیا می آیند.
 • هالوکس والگوس نوجوانان یا نوجوانان: نوجوانان و نوجوانان بین 10 تا 15 سال ممکن است دچار بونیون شوند.
بونیون خیاط: که به آن بونیونت نیز می گویند، این بونیون در قسمت بیرونی انگشت کوچک پا (صورتی) شکل می گیرد.

علائم برجستگی یا کجی شست پا:

 • اختلال ساختاری پا (صافی کف پا)
 • کفش نامناسب (تخت, پنجه باریک و یا پاشنه بلند)
 • در خانم ها نسبت به آقایان رایج تر است.
 • تورم در مفاصل انگشتان پا
 • درد در ناحیه سطح انگشت شست
 • ناراحتی یا احساس درد در هنگام پیاده روی
.jpg

عوامل خطر برای بونیون چیست؟

در صورت داشتن موارد زیر ممکن است احتمال ابتلا به بونیون بیشتر باشد:

 • سابقه خانوادگی بونیون به دلیل مشکلات ساختاری ارثی پا، مانند صافی کف پا.
 • آسیب دیدگی پا.
 • بیماری های التهابی، مانند آرتریت روماتوئید.

راه کارهای درمانی:

 • رایجترین علت بونیون پرونیشن بیش از حد است در این حالت هنگامی که فرد راه می رود پای او بیش از حد به داخل می چرخد. بنابراین احتیاج است که علت اصلی ایجاد بونیون درمان شود تا از آسیب های ثانویه آن پیشگیری شود. استفاده از کفی های دکتر فوت و کفشهای مناسب به پیشگیری از آنها کمک می کند.
 • پوشیدن کفشهای پنجه پهن از جنس چرم فضای کافی برای پا فراهم می کند. از پوشیدن کفشهای پاشنه بلند پرهیز کنید.
 • جراحی بونیون برای بعضی از افراد نیاز است البته افراد کاندید جراحی باید روشهای درمانی غیر جراحی را استفاده کرده باشند و در صورت عدم درمان, جراحی کنند. جراحی بونیون در افراد بالای 20 سال بسیار موثر است اما جراحی هم به طور کامل نمی تواند باعث بهبودی شود. و اغلب بعد از جراحی مشکلاتی نظیر پینه و میخچه برای فرد ایجاد می شود. اگر بونیون بسیار دردناک, قرمز, و متورم باشد باید یخ روی مفصل گداشته شود و پا را بالا نگه داشت.
 • اسپیلنت شبانه بونیون اندازه بونیون را کاهش میدهد و هنگامی که شما خواب هستید انگشت را صاف ننگه می دارد.
 • روکش های بونیون می تواند باعث کاهش درد روی بونیون شوند.
 • اعمال کشش روی انگشتان و پا به طور روزانه باعث افزایش جریان خون, افزایش فعالیت گلبولهای قرمز و اصلاح راستای استخوان می شود. آسان ترین راه برای این کار استفاده از جداکنندهای انگشتی نرم, ژله ای و انعطاف پذیر است که بین انگشتان قرار می گیرد و به صاف نگه داشتن انگشت کمک می کند.
 • ورزش های مربوط به بونیون به حفظ انعطاف پذیری مفصل کمک می کند.

تشخیص و آزمایشات:

بونیون چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند با نگاه کردن به بونیون آن را تشخیص دهد. همچنین ممکن است برای بررسی آسیب مفاصل و تراز استخوانی اشعه ایکس دریافت کنید.

آیا بونیون تشخیص داده شده است؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند با نگاه کردن به بونیون آن را تشخیص دهد. همچنین ممکن است برای بررسی آسیب مفاصل و تراز استخوانی اشعه ایکس دریافت کنید.

چگونه می توانم از بونیون جلوگیری کنم؟

کفش مناسب برای جلوگیری از بدتر شدن بونیون یا بدتر شدن بونیون موجود کلیدی است. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند نکاتی را در مورد نحوه انتخاب کفش مناسب ارائه دهد. به طور کلی باید کفش هایی با پنجه پهن و کفی نرم بخرید. از کفش های باریک و نوک تیز و کفش های پاشنه بلند که جلوی پا را تحت فشار قرار می دهند خودداری کنید. اگر صافی کف پا یا مشکل ساختاری ارثی دیگری دارید، ارتزهای سفارشی می توانند به پیشگیری یا کند کردن پیشرفت بونیون کمک کنند.

مشاوره آنلاین
درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا به شما در شناخت مشکلات و اختلالات اصلی ترین اندام حرکتی بدن به شما خدمات مشاوره کارشناسان مرکز پاپزشکی را ارائه دهیم.

مشاوره با ما

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است. در اطلاعات درمانی آگاهی های لازم پیرامون وضعیت فعلی و راه کار های درمان و پیشگیری از بروز مجدد رخداد پاتولوژیک به بیمار آموزش داده شده و خود اوست که نقش محوری را در اصلاح وضعیت خود ایفا می کند.
noskheh.jpg
آدرس مرکز :<br> تهران،خیابان ملاصدرا<br>ابتدای شیرازی شمالی،<br>شماره 154
آدرس مرکز :
تهران،خیابان ملاصدرا
ابتدای شیرازی شمالی،
شماره 154
ساعات کاری مرکز :<br> 8 صبح تا 8 شب <br>
ساعات کاری مرکز :
8 صبح تا 8 شب