علت درد پاشنه پا یا خارپاشنه

خارپاشنه

درد پاشنه پا یا خارپاشنه معمولا به آرامی و ممکن است بدون وجود هیچ گونه صدمه یا آسیبی در ناحیه پاشنه پا بروز یابد.
حدود یک دهم افراد در طول زندگی خود عارضه  خارپاشنه را تجربه می کنند. خارپاشنه یا درد پاشنه پا هنگامی ایجاد میشود که فاشیای کف پا ( که از پاشنه پا به سمت انگشتان امتداد دارد ) در محل اتصال با پاشنه دچار پارگی می شود. از آنجائیکه خون رسانی در این ناحیه بسیار کم است. احتمال درمان درد پاشنه پا و التیام آن کم است. بنابراین در صورت بروز و عدم درمان به موقع این مشکل توسعه می یابد و شدت درد و پارگی بیشتر می شود و فرد احساس ناراحتی و درد پاشنه به ویژه بعد از استراحت و اوایل صبح دارد.

دکتر خار پاشنه

آیا خار پاشنه همان فاشیای کف پا است؟

خار پاشنه و فاشیای کف پا شرایط مرتبطی هستند اما یکسان نیستند. در اینجا نحوه تلاقی این دو شرط آمده است: فاشئیت کف پا زمانی اتفاق می افتد که استفاده بیش از حد باعث کشیدگی یا پاره شدن فاشیای کف پا - رباطی که بین پاشنه و توپی شما قرار دارد، می شود. اگر به ورم کف پا مبتلا هستید، احتمالاً درد شدید پاشنه پا را احساس خواهید کرد که در طول روز می آید و می رود. زمانی که کمی راه بروید، درد کاهش می‌یابد، اما اگر بنشینید و سپس برخیزید تا کمی بیشتر راه بروید، عود می‌کند. خار پاشنه می تواند به عنوان واکنشی به استرس و التهاب ناشی از فاشیای کف پا رخ دهد. با گذشت زمان بدن شما با ساختن بافت استخوانی اضافی به استرس پاسخ می دهد. این بافت اضافی به خار پاشنه تبدیل می شود. اکثر مردم دردی را از خار پاشنه احساس نمی کنند، اما زمانی که احساس می کنند، درد مانند درد فاشیای کف پا است.

علت درد پاشنه پا (خار پاشنه) چیست؟

خار پاشنه پاسخ بدن شما به استرس و فشار وارد شده بر روی رباط ها و تاندون های پا است. به عنوان مثال، هنگامی که شما دچار التهاب کف پا می شوید، بدن شما با ایجاد خار پاشنه به استرس پاسخ می دهد. همچنین می توانید با پاره کردن مکرر پوششی که استخوان پاشنه پا را پوشانده است یا اگر دچار اختلال راه رفتن هستید، خار پاشنه پا ایجاد کنید. (اختلال راه رفتن زمانی است که یک بیماری یا وضعیت تعادل و هماهنگی شما را تحت تأثیر قرار می دهد، بنابراین نمی توانید مانند معمول راه بروید.)

علل درد پاشنه:

علت درد پاشنه پا می تواند به خاطر اختلالات ساختاری و بیومکانیک پا علل خصوص صافی کف پا باشد. زیرا به خاطر اختلال موجود بافتهای کف پا (فاشیای کف پایی) تحت کشش دائمی قرار می گیرند و باعث ایجاد پارگی های میکروسکوپی در بافت در محل اتصال به پاشنه شود. پوشیدن کفش های تخت، می تواند درد را تحریک کند. کفش های تخت ممکن است فاشیای کف پا را بیش از اندازه کشیده و باعث التهاب و تورم و درد کف پا گردند. به عنوان مثال، افراد با قدم‌های مسطح (پشت پا به زمین می‌نشیند) یا قدم‌های با قوس کمری بالا ممکن است به دلیل توزیع نامناسب فشار بر پا، در معرض خطر بیشتری از دچار درد پاشنه باشند. علاوه بر این، تغییرات در وزن ناشی از بارداری یا افت وزن ناگهانی نیز می‌تواند به عنوان عوامل موثر در ایجاد درد پاشنه محسوب شوند. در برخی موارد، التهاب زانوها یا آرتریت می‌توانند به شکل غیرمستقیم به افزایش فشار بر پاها منجر شوند و درد پاشنه را تشدید کنند. بنابراین، برای تشخیص دقیق و درمان موثر، توصیه می‌شود که افراد با هر گونه درد پاشنه مشکل خود را با یک پزشک یا متخصص ارتوپد مطرح کرده و تحت نظر پزشک مشاوره و درمان مناسب را دریافت کنند.

علائم و ویژگی های درد پاشنه(خارپاشنه):

در بیشتر موارد، درد در زیر پا و در جلوی پاشنه احساس می گردد.
درد بعد از استراحت: علائم درد خارپاشنه پا  پس از بیرون آمدن از تخت خواب در صبح و یا پس از یک دوره استراحت در طول روز، شدید تر خواهند بود. پس از کمی فعالیت، علائم رو به کاهش می گذارند ولی با نزدیک شده به پایان روز، بد تر می شوند.
متخصص خارپاشنه چگونه خار پاشنه را تشخیص می دهند؟

دکتر فوق تخصص پاشنه پا معمولاً پای شما را معاینه می کنند و در مورد فعالیت بدنی که ممکن است باعث درد پاشنه پا شده باشد سؤال می کنند. در نهایت، اشعه ایکس یکی از رایج ترین آزمایش هایی است که دکتر خار پاشنه برای تشخیص خار پاشنه از آن استفاده می کنند.

راه ها و روش های درمان درد پاشنه پا یا خارپاشنه:
 •  استراحت
 • کمپرس سرما: سرما باعث کاهش التهاب در محل می شود و منجر به کاهش درد در پاشنه می شود.
 • انجام ورزش های مناسب: ورزشهای کششی عضلات ساق و کف پا باعث کاهش درد در ناحیه پاشنه پا می شود. بهتر است ورزشها در اوایل صبح انجام گیرد و به مدت حداقل 20 ثانیه نگه داشته شود.
 • استفاده از اسپلینت شبانه: جوراب شبانه یا اسپیلنت شبانه باعث کشش دائمی عضلات ساق و کف پا در طول شب می شود که به کاهش درد کمک می کند.
 • ساخت کفش طبی با اسکن پا بر اساس اسکن دو بعدی و سه بعدی: همان طور که قبلا اشاره شد یکی از دلایل ایجاد التهاب فاشیای کف پا اختلال ساختاری در پا است که از طریق استفاده از کفی باعث جبران اختلال پا و کاهش فشار بر پاشنه می شود.
 • فیزیوتراپی ( شاک ویو ): یکی ازراه های درمان درد پاشنه پا استفاده از دستگاه هاي  است. در مراکز دکتر فووت از دستگاه   فوکوس استفاده می شود که بر خلاف دستگاهای شاک ویو معمولی این دستگاه ها امواج خود را به صورت متمرکز به محل التهاب یا تجمع کلسیمی میفرستند. این فرایند تحت گاید سونوگرافی و با دقتی نزدیک به صد در صد انجام میگیرد. این روش غیر تهاجمی به هزاران بیماري که هر روز از درد هاي ناشی از صدمات بافت و التهاب مزمن رنج میکشند کمک میکند تا فعالیت هاي طبیعی روزمره خود مانند راه رفتن، ورزش کردن، سرکار رفتن یا بلند کردن اشیاء را بدون تحمل درد انجام دهند. امواج شاك ویو در واقع امواج مافوق صوت هستند که داراي انرژي بالایی میباشند و از طریق افزایش خون رسانی به بافت صدمه دیده و تاثیرات میکروترومایی موجب تسریع در روند درمان و بهبودي بافت میشوند.  دربهترین مرکز درمان خارپاشنه با استفاده از امواج شاک ویو ودرمان بیماریهاي ارتوپدي از قبیل  تاندونیت آشیل و دیر خوش خوردگی و جوش نخوردگی شکستگی هاي استخوان استفاده میشود.
 • داروهای ضد التهاب: در کنار درمانهای فوق مصرف داروهای ضد التهاب مانند آسپیرین, ایبوپروفن و ناپروکسن برای مدت زمانی محدود می تواند باعث کاهش درد شود.
 • کاهش وزن: باعث کاهش اعمال فشار به کف پا و در نتیجه کاهش درد می شود.

الکتروتراپی 

الکتروتراپی هم همانند لیزر یا اولتراسوند به التیام علایم خار پاشنه پا کمک کننده می باشد. امواج صوتی با فرکانس زیاد در اولتراسوند با تاثیر در بافت‌های عمیق اثر میکرو ماساژ بوجود می آورد.و در معالجه با لیزر هم پرتو نوری با شدت زیاد به نقاط دردآور ارسال می‌شود. شاک ویو تراپی هم معالجه ای کارآ به حساب می‌آید

درمان با لیزر

لیزر می تواند تاثیر زیادتری در بخش‌های عمیق‌تری از بافت‌ها ایجاد کند و متفاوت از بقیه روش‌ها میباشد؛ از این رو، معالجه با لیزر علاوه بر اینکه شامل تاثیر درمانی بر صدمات‏ عمیق عضلات و تاندون میباشد، علاوه بر آن بر معالجه التهابات غضروف‌ها و دردهای مزمن هم تاثیر دارد

ورزش و حرکات اصلاحی 

بیش از یک نوع تمرین کششی هست که موجب درمان خارپاشنه میگردد، تعدادی به طور مثال در ادامه شرح داده میشود احتیاجی نمیباشد که تمام این تمرینات را اجرا کنید تعدادی ازاین تمرینات دارای تاثیر متشابه میباشند 

بایستی امتحان کنید که کدام یک می تواند بهترین نتیجه و بهترین معالجه را دارا باشد بایستی تمرینی را برگزین کنید که در بدن شما تعادل بوجود آورد و تمام ماهیچه ها را شامل شود حرکات اصلاحی کششی بایستی به آرامی صورت گیرد.

کشش به شدت ماهیچه ها میتواند موجب صدمه به تاندون ها و ماهیچه ها شود. هر یک ازاین تمرینات بایستی چند بار در یک روز به طور مثال دوتا سه مرتبه با ده تا پانزده بار تمرین انجام گردد. ورزش و تمرینات اصلاحی یکی از بهترین روشهای درمان حتمی بیماری خار پاشنه پا است

آیا برای درمان خارپاشنه خود نیاز به جراحی دارم؟

خار پاشنه شما ممکن است به عنوان بخشی از جراحی فاشیای کف پا برداشته شود، اما متخصص خارپاشنه به ندرت جراحی را برای درمان خار پاشنه انجام می دهند.

آیا خار پاشنه بدون جراحی از بین می رود؟

پس از تشکیل، خار پاشنه دائمی است. جراحی تنها راه برای از بین بردن خار پاشنه پا است. از آنجایی که خار پاشنه معمولاً درد ندارد، درمان عارضه‌ای که باعث خار پاشنه شما شده است باید به کاهش درد پاشنه پا کمک کند.

جلوگیری

عوامل خطر برای خار پاشنه چیست؟

عوامل متعددی خطر ابتلا به خار پاشنه را افزایش می دهد. برخی از عوامل چیزهایی هستند که می توانید بلافاصله تغییر دهید یا در طول زمان تغییر دهید. دیگران را نمی توانید تغییر دهید.

تغییراتی که می توانید همین الان ایجاد کنید

اگر می دوید، سطوح نرم مانند چمن و مسیرها را روی سطوح سخت مانند پیاده روها و پیاده روها انتخاب کنید.

 باساخت کقش طبی با اسکن پا از کفش‌هایی استفاده کنید که متناسب با قوس‌های پای شما باشد.

اگر روی زمین های چوبی یا کاشی راه می روید، از دمپایی یا کفش استفاده کنید.

راه رفتن خود را طوری تنظیم کنید که فشار کمتری به پاشنه پا وارد شود.

چیزهایی که نمی توانید تغییر دهید:

 • با افزایش سن، فاسیای کف پا کمتر انعطاف پذیر می شود، بیشتر مستعد آسیب می شود و احتمال ابتلا به فاسیای کف پا بیشتر می شود.
 • شما به تدریج بالشتک های چربی طبیعی کف پای خود را از دست می دهید.
 • پاهای چاق یا قوس بلندی دارید.

اگر خار پاشنه پا دارم چگونه از خودم مراقبت کنم؟

هنگامی که شما یک خار پاشنه دارید، همیشه یک خار پاشنه خواهید داشت. خوشبختانه، خار پاشنه معمولاً آسیبی نمی بیند. اما باید برای مدیریت علائم مرتبط با خار پاشنه برنامه ریزی کنید. در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید انجام دهید:

 • فعالیت هایی را که درد پاشنه پا را تشدید می کنند، کاهش دهید.
 • مطمئن شوید که کفش های مناسبی دارید که قوس های شما را نگه می دارد.

چه زمانی باید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مراجعه کنم؟

اگر به نظر می رسد درمان درد پاشنه پای شما کمکی نمی کند، با ارائه دهنده خود صحبت کنید. در حالی که خار پاشنه همیشه صدمه نمی زند، درد مداوم پاشنه ممکن است نشانه ای باشد که زمان آن رسیده است که درمان های دیگری را امتحان کنید یا مشکلات احتمالی دیگر را بررسی کنید.

چه سوالاتی باید از پزشکم بپرسم؟

چرا خار پاشنه دارم؟

برای خار پاشنه من چه کاری می توانید انجام دهید؟

آیا خار پاشنه من از بین می رود؟

اگر خار پاشنه پا باعث درد پاشنه من نشود، پس علت درد چیست؟

چه درمان هایی می تواند مشکلی را که باعث خار پاشنه پا شده است برطرف کند؟

خار پاشنه زمانی اتفاق می افتد که استرس و فشار به فاسیای کف پا، رباط کف پای شما آسیب می رساند. خار پاشنه معمولاً دلیلی برای درد پاشنه پا نیست. احتمالاً زمانی که برای درد پاشنه به دنبال کمک بودید، در مورد خار پاشنه خود مطلع شده اید. حتی اگر خار پاشنه پا باعث درد پاشنه شما نشده باشد، باز هم باید به پاشنه پای خود توجه کنید. اگر هنگام انجام برخی فعالیت‌ها، پاشنه‌های پا درد می‌کند، با دکتر فوق تخصص پاشنه پا در مورد درمان درد پاشنه پا انجام مشورت کنید و برای رزرو نوبت با دکتر خارپاشنه در مرکز درمانی نسخه با شماره 02143682 تماس بگیرید.

مشاوره آنلاین
درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا به شما در شناخت مشکلات و اختلالات اصلی ترین اندام حرکتی بدن به شما خدمات مشاوره کارشناسان مرکز پاپزشکی را ارائه دهیم.

مشاوره با ما

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است. در اطلاعات درمانی آگاهی های لازم پیرامون وضعیت فعلی و راه کار های درمان و پیشگیری از بروز مجدد رخداد پاتولوژیک به بیمار آموزش داده شده و خود اوست که نقش محوری را در اصلاح وضعیت خود ایفا می کند.

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز:

لطفا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

noskheh.jpg
آدرس مرکز :<br> تهران،خیابان ملاصدرا<br>ابتدای شیرازی شمالی،<br>شماره 154
آدرس مرکز :
تهران،خیابان ملاصدرا
ابتدای شیرازی شمالی،
شماره 154
ساعات کاری مرکز :<br> 8 صبح تا 8 شب <br>
ساعات کاری مرکز :
8 صبح تا 8 شب