علل کج گذاشتن پا در کودکان و درمان

انحراف پا در کودکان

شایع ترین مشکلات استخوانی کودکان و نوجوان در حال حاضر انحرافات پاشنه و زانو (زانوی ضربدری و پرانتزی) است که در حالت ایستاده بررسی می شود و گذاشتن پنجه به داخل و خارج هنگام راه رفتن است که می تواند در اینده منجر به مشکلات فراوانی از جمله آرتروز, مشکلات مفصل و تعادل شود.

انحراف پا در کودکان

زانوی پرانتزی:

  • بدشکلی های زاویه دار اندام های تحتانی در کودکان به طور شایع علت مراجعه والدین کودکان به کلینیک های ارتوپدی است. این حالت زاویه دار شدن استخوان های ساق و ران و فاصله گرفتن زانوها از هم است. پاهای پرانتزی در دوره نوزادی ۱۵ درجه است و در یک سالگی به ۱۰ درجه می رسد و در ۱۸ ماهگی تا ۲۴ ماهگی به حد طبیعی می رسد.

زانوی ضربدری:

در این حالت زانوها به هم چسبیده اند، قوزک پاها بیش از دو سانتی متر از هم فاصله دارند. ممکن است تا چهار سالگی زانوها به طور طبیعی حالت ضربدری داشته باشند اما تا شش سالگی برطرف می شود.

صافی کف پا:

یکی دیگراز اختلال هایی که والدین ممکن است با آن مواجه شوند صافی پای کودک است این اختلال غالبا بعد از 3 و نیم سالگی و زمانی که پا ساختار طبیعی خود را پیدا می کند، نمایان می شود. اصطلاح صافی کف پا زمانی به کار برده می شود که قوس طولی داخلی کاهش پیدا کرده باشد و می تواند همراه با انحراف پاشنه به سمت بیرون باشدکه بسته به میزان آن می تواند باعث درد و حتی ناپایداری مچ پای فرد شود.

چرخش پا به سمت داخل و خارج هنگام راه رفتن:

یکی دیگر از مشکلات شایع چرخش پا به داخل و خارج است که دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. چرخش یا از ناحیه مچ پا به وجود می آید یا خیلی اوقات از ناحیه استخوان ران در لگن ایجاد می شود.

چرخش پا به داخل یا خارج اغلب توسط والدین در هنگام راه افتادن بچه مشاهده می شود، اما کودکان در سنین مختلف و به دلایل متعدد ممکن است به این مشکل دچار شوند. گاهی اوقات، چرخش شدید پا به داخل می تواند باعث شود کودکان تلوتلو خورده یا در هنگام راه رفتن انگشتان پای آنها به پاشنه پای دیگر گیر کند. در اکثر کودکان کمتر از 8 سال، چرخش پا به داخل بطور خودکار بدون نیاز به استفاده از آتل، بریس، عمل جراحی، یا سایر روش های درمانی بر طرف می شود. به هر حال در صورتی که کودک به خاطر چرخش پا به داخل با درد، ورم یا لنگیدن مواجه شود، این شرایط می بایست توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد.

----.jpg

در صورت تداوم موارد زیر ممکن است کودکان نیاز به مداخله داشته باشند:

  • تا سن سه سالگی بهبود نیافته است
  • شکایت از درد بیش از حد (مخصوصاً در داخل انگشتان پا)
  • یک پا بیشتر از دیگری چرخیده است
  • سایر تأخیرهای رشدی مانند حرکت خوب، حرکت درشت و/یا رشد زبان.
  • اختلالات راه رفتن (انحراف از راه رفتن طبیعی)

داخل انگشتی یا "انگشت کبوتر":

 داخل انگشتی، که معمولاً به عنوان "انگشت کبوتر" شناخته می شود، زمانی است که انگشتان پا هنگام راه رفتن یا دویدن به سمت یکدیگر قرار می گیرند. این معمولا در نوزادان و کودکان خردسال دیده می شود. داخل انگشتان پا ممکن است از طریق ژن های ارثی یا قرار گرفتن کودک در رحم ایجاد شود. اگر والدینی در نوزادی یا کودکی خود را در انگشتان پا نشان دادند، به احتمال زیاد این ژن را به فرزندان خود منتقل خواهند کرد. همچنین ممکن است یک نوزاد به دلیل حرکت کوچک پا و قرار گرفتن در رحم در داخل انگشتان پا ایجاد شود. داخل انگشتان پا معمولاً برای کودکان دردناک نیست و منجر به آرتروز نمی شود.

سه نوع داخل انگشت وجود دارد: پیچ خوردگی تیبیال، متاتارسوس آداکتوس و آنتورژن فمورال.

پیچ خوردگی تیبیا:

هنگامی که استخوان ساق پا (استخوان ساق پا) به سمت داخل متمایل می شود و باعث می شود پاها به سمت داخل حرکت کنند. این شایع ترین علت داخل انگشتی در نوزادان و کودکان خردسال معمولاً زیر دو سال است. معمولاً به دلیل قرار گرفتن در رحم است و در سنین پایین قابل توجه است. پیچ خوردگی تیبیا اغلب زمانی که کودک شروع به راه رفتن می کند صاف می شود، اما اصلاح کامل آن ممکن است 6 تا 12 ماه طول بکشد. اگرچه پیچ خوردگی تیبیا به طور معمول نیازی به مداخله ندارد، اما ممکن است بعد از سن هشت سالگی برای چرخش های شدیدتر ساق پا، جراحی توصیه شود.

dh.jpg

متاتارسوس:

وقتی نیمه جلویی پا یا جلوی پا به سمت داخل چرخانده می شود. مطالعات نشان داده اند که متاتارسوس ادوکتوس ممکن است به طور خود به خود بدون مداخله در اکثر موارد بهبود یابد. کشش های دستی جلوی پا می تواند متاتارسوس اضافی را بهبود بخشد و ممکن است توسط متخصص اطفال، پرستار یا فیزیوتراپ کودک ارائه شود. در موارد نادری که متاتارسوس ادوکتوس به خودی خود اصلاح نمی شود، گچ گرفتن پا می تواند بافت نرم جلوی پا را کشیده و پا را صاف کند.

آنتورژن فمورال:

هنگامی که انتهای بالایی استخوان ران (فمور)، نزدیک به لگن، پیچش بیشتری داشته باشد که باعث چرخش پاها می شود. معمولاً قبل از 4-6 سالگی تشخیص داده نمی شود. یکی از علائم رایج آنتورژن فمورال نشستن در وضعیت "w-" است. درمان ممکن است شامل فیزیوتراپی برای آموزش موقعیت صحیح راه رفتن و گاهی بریس هایی برای جابجایی استخوان باشد.

بازگشت به عقب فمورال:

استخوان ران (فمور) نسبت به مفصل ران به سمت عقب زاویه دارد و در نتیجه پاها به سمت بیرون قرار می گیرند. بازگشت به عقب استخوان ران کمتر از آنورژن فمورال است.

images.jpg

پاهای بیرون پا یا اردک:

 زمانی است که پاهای کودک در حین راه رفتن و دویدن به سمت بیرون باشد. خارج شدن از انگشت کمتر از داخل انگشتان پا رخ می دهد و ممکن است به دلیل وضعیت قرارگیری جنین، رشد غیر طبیعی ویا مشکلات عصبی زمینه ای باشد. بر خلاف داخل انگشتان پا، بیرون رفتن از انگشت ممکن است در طول زمان منجر به درد شود. سه دلیل برای بیرون آمدن انگشتان پا در کودکان وجود دارد: صافی کف پا، انقباض مفصل ران و عقب نشینی فمورال.

انقباض هیپ:

لگن نوزاد ممکن است به دلیل قرار گرفتن در رحم به بیرون چرخیده شود. انقباض خارجی لگن ممکن است باعث سفتی مفصل ران در هنگام شروع راه رفتن و در نتیجه خارج شدن از انگشتان پا شود. انقباض مفصل ران به خودی خود برطرف می شود، بنابراین اگر به دلیل انقباض لگن باشد، بیرون آمدن انگشتان نیازی به درمان ندارد.

مشاوره آنلاین
درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا به شما در شناخت مشکلات و اختلالات اصلی ترین اندام حرکتی بدن به شما خدمات مشاوره کارشناسان مرکز پاپزشکی را ارائه دهیم.

مشاوره با ما

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است. در اطلاعات درمانی آگاهی های لازم پیرامون وضعیت فعلی و راه کار های درمان و پیشگیری از بروز مجدد رخداد پاتولوژیک به بیمار آموزش داده شده و خود اوست که نقش محوری را در اصلاح وضعیت خود ایفا می کند.

نظرات و رضایتمندی مراجعین مرکز:

لطفا پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

noskheh.jpg
آدرس مرکز :<br> تهران،خیابان ملاصدرا<br>ابتدای شیرازی شمالی،<br>شماره 154
آدرس مرکز :
تهران،خیابان ملاصدرا
ابتدای شیرازی شمالی،
شماره 154
ساعات کاری مرکز :<br>  8 صبح تا 8 شب <br>
ساعات کاری مرکز :
8 صبح تا 8 شب